# ASMT-BG20-AS000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASMT-BG20-AS000
- **Manufacturer:** Broadcom Limited
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asmt-bg20-as000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asmt-bg20-as000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/6-/26/516-2673-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 2.40mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.80mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 650mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.20mm L x 2.40mm W
- **Viewing Angle:** 15°
- **Voltage:** 2V