# ASME500F058S13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASME500F058S13
- **Manufacturer:** Siretta Ltd
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asme500f058s13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asme500f058s13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** FME Jack
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** FME Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-58
- **Color:** Black
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 196.9" (5.0m) 16.4'
- **Overall Impedance:** 50 Ω