# ASMB-TTF0-0A20B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASMB-TTF0-0A20B
- **Manufacturer:** Broadcom Limited
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asmb-ttf0-0a20b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asmb-ttf0-0a20b#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/51/6-/39/516-3908-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/6-/39/516-3908-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Configuration:** Independent
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 3.00mm
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 710mcd Red, 1840mcd Green, 410mcd Blue
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.70mm L x 3.50mm W
- **Supplier Device Package:** 6-PLCC
- **Viewing Angle:** 110°
- **Voltage:** 2.1V Red, 2.9V Green, 2.9V Blue