# ASMAJ400CA-HF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASMAJ400CA-HF
- **Manufacturer:** Comchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asmaj400ca-hf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asmaj400ca-hf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 600mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 400W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-214AC (SMA)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 648V