# ASL2500SHNY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASL2500SHNY
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asl2500shny
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asl2500shny#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/8-/13/568-13799-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, Lighting
- **Dimming:** No
- **Frequency:** 130MHz ~ 250MHz
- **Internal Switch(s):** No
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 32-HVQFN (5x5)
- **Topology:** Step-Up (Boost)
- **Type:** DC DC Regulator
- **Voltage:** 5.5V