# ASGTX-C-100.000MHZ-2-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASGTX-C-100.000MHZ-2-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asgtx-c-100-000mhz-2-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asgtx-c-100-000mhz-2-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/74/21/42/7421420-535-12473-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 45mA
- **Frequency:** 100 MHz
- **Frequency Stability:** ±2ppm
- **Height:** 0.088" (2.24mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
- **Type:** VCTCXO
- **Voltage:** 3.135V ~ 3.465V