# ASFL1-66.666MHZ-L-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASFL1-66.666MHZ-L-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asfl1-66-666mhz-l-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asfl1-66-666mhz-l-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/0-/82/300-8251-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/0-/82/300-8251-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 45mA
- **Frequency:** 66.666 MHz
- **Frequency Stability:** 卤100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** HCMOS, TTL
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V