# ASE-10.000MHZ-LC-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASE-10.000MHZ-LC-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ase-10-000mhz-lc-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ase-10-000mhz-lc-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/53/5-/95/535-9577-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/95/535-9577-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 7mA
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V