# ASDMB-100.000MHZ-LY-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASDMB-100.000MHZ-LY-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asdmb-100-000mhz-ly-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asdmb-100-000mhz-ly-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/11/535-11737-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 16mA
- **Frequency:** 100 MHz
- **Frequency Stability:** 卤10ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.3V