# AS-8.000-18-2020-SMD-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AS-8.000-18-2020-SMD-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/as-8-000-18-2020-smd-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/as-8-000-18-2020-smd-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 8 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.472" L x 0.189" W (12.00mm x 4.80mm)