# AS-24.576-20-F-SA-CL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AS-24.576-20-F-SA-CL
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/as-24-576-20-f-sa-cl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/as-24-576-20-f-sa-cl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 30 Ω
- **Frequency:** 24.576 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)