# AS-11.0592MAHI-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AS-11.0592MAHI-B
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/as-11-0592mahi-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/as-11-0592mahi-b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/73/24/24/7324247-887-1583-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 Ω
- **Frequency:** 11.0592 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.145" (3.68mm)
- **Load Capacitance:** 16pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)