# ARS30A4H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ARS30A4H
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** High Frequency (RF) Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ars30a4h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ars30a4h#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/06/12860630-255-2708-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 44.4 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 4.5VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 500 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Must Operate Voltage:** 3.38 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.45 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Release Time:** 6 ms
- **Switching Voltage:** 30VDC - Max