# ARS10Y24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ARS10Y24
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ars10y24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ars10y24#rfq
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 500 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Release Time:** 6 ms
- **Switching Voltage:** 30VDC - Max