# ARN30A12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ARN30A12
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** High Frequency (RF) Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/arn30a12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/arn30a12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/07/12860791-ARN10A12-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 26.7 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Features:** Sealed - Flux Protection
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 5 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C