# AR1PM-M3/85A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AR1PM-M3/85A
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ar1pm-m3-85a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ar1pm-m3-85a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/P3/0A/SMP30A-M3_85AGIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 8.5pF @ 4V, 1MHz
- **Current:** 1A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 120 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-220AA (SMP)
- **Technology:** Avalanche
- **Voltage:** 1.6 V @ 1 A