# AR155C104K4RTR2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AR155C104K4RTR2
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ar155c104k4rtr2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ar155c104k4rtr2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Height:** 0.150" (3.81mm)
- **Lead Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V