# AQM300PS24-C2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AQM300PS24-C2
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aqm300ps24-c2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aqm300ps24-c2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, CSA, TUV, UKCA, UL
- **Cord Length:** 39" (1.00m)
- **Current:** 12.5A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Features:** IP22
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C18
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Rectangular, 6 Position
- **Power (Watts):** 300 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 7.20" L x 3.35" W x 1.38" H (183.0mm x 85.0mm x 35.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 24V