# AQM200PS24-C2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AQM200PS24-C2
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aqm200ps24-c2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aqm200ps24-c2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, CSA, TUV, UKCA, UL
- **Cord Length:** 47" (1.20m)
- **Current:** 8.3A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Features:** IP22
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C18
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 199 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.56" L x 2.13" W x 1.30" H (166.6mm x 54.1mm x 33.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 24V