# AQ12EM220GAJME
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AQ12EM220GAJME
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aq12em220gajme
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aq12em220gajme#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/67/478-6777-1-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 22 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Size:** 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
- **Temperature Coefficient:** M
- **Thickness (Max):** 0.057" (1.45mm)
- **Tolerance:** 卤2%
- **Voltage:** 150V