# APX-I-100A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APX-I-100A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apx-i-100a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apx-i-100a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ISO8820-3, SAE-J1888
- **Color:** Violet
- **Current Rating (Amps):** 100 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 1.161" L x 0.358" W x 0.862" H (29.50mm x 9.10mm x 21.90mm)
- **Voltage Rating:** 32 V