# APTS050A0X3-SRPHDZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APTS050A0X3-SRPHDZ
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apts050a0x3-srphdz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apts050a0x3-srphdz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 50A
- **Efficiency:** 90.1%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 100 W
- **Size:** 1.30" L x 0.90" W x 0.39" H (33.0mm x 22.9mm x 10.0mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 4.5V