# APTM120U10SAG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APTM120U10SAG
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aptm120u10sag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aptm120u10sag#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 116A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 1100 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 28900 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 3290W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 120mOhm @ 58A, 10V
- **Supplier Device Package:** SP6
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 5V @ 20mA