# APTM100UM65SCAVG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APTM100UM65SCAVG
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aptm100um65scavg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aptm100um65scavg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 145A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1000 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 1068 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 28500 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 3250W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 78mOhm @ 72.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** SP6
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 5V @ 20mA