# APTD1608CGCK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APTD1608CGCK
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aptd1608cgck
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aptd1608cgck#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/75/4-/15/754-1545-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 1.10mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 0.70mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 190mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 0.80mm W
- **Supplier Device Package:** Chip LED
- **Viewing Angle:** 60°
- **Voltage:** 2.1V