# APT70GR65B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APT70GR65B
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apt70gr65b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apt70gr65b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 134 A
- **Gate Charge:** 305 nC
- **IGBT Type:** NPT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 595 W
- **Supplier Device Package:** TO-247
- **Switching Energy:** 1.51mJ (on), 1.46mJ (off)
- **Td (on:** 19ns/170ns
- **Test Condition:** 433V, 70A, 4.3Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.4V @ 15V, 70A
- **Voltage:** 650 V