# APT68GA60B2D40
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APT68GA60B2D40
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apt68ga60b2d40
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apt68ga60b2d40#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 121 A
- **Gate Charge:** 198 nC
- **IGBT Type:** PT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 520 W
- **Switching Energy:** 715µJ (on), 607µJ (off)
- **Td (on:** 21ns/133ns
- **Test Condition:** 400V, 40A, 4.7Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.5V @ 15V, 40A
- **Voltage:** 600 V