# APT56F50B2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APT56F50B2
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apt56f50b2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apt56f50b2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 56A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 500 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 220 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 8800 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 780W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 100mOhm @ 28A, 10V
- **Supplier Device Package:** T-MAX [B2]
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 5V @ 2.5mA