# APT50GR120B2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APT50GR120B2
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apt50gr120b2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apt50gr120b2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 117 A
- **Gate Charge:** 445 nC
- **IGBT Type:** NPT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 694 W
- **Supplier Device Package:** TO-247
- **Switching Energy:** 2.14mJ (on), 1.48mJ (off)
- **Td (on:** 28ns/237ns
- **Test Condition:** 600V, 50A, 4.3Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 3.2V @ 15V, 50A
- **Voltage:** 1200 V