# APT40GR120S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APT40GR120S
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apt40gr120s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apt40gr120s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 88 A
- **Gate Charge:** 210 nC
- **IGBT Type:** NPT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 500 W
- **Supplier Device Package:** D3Pak
- **Switching Energy:** 1.38mJ (on), 906µJ (off)
- **Td (on:** 22ns/163ns
- **Test Condition:** 600V, 40A, 4.3Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 3.2V @ 15V, 40A
- **Voltage:** 1200 V