# APT36GA60SD15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APT36GA60SD15
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apt36ga60sd15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apt36ga60sd15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 65 A
- **Gate Charge:** 102 nC
- **IGBT Type:** PT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 290 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 19 ns
- **Supplier Device Package:** D3PAK
- **Switching Energy:** 307µJ (on), 254µJ (off)
- **Td (on:** 16ns/122ns
- **Test Condition:** 400V, 20A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.5V @ 15V, 20A
- **Voltage:** 600 V