# APT30GP60BDQ1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APT30GP60BDQ1G
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apt30gp60bdq1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apt30gp60bdq1g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 A
- **Gate Charge:** 90 nC
- **IGBT Type:** PT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 463 W
- **Supplier Device Package:** TO-247 [B]
- **Switching Energy:** 260µJ (on), 250µJ (off)
- **Td (on:** 13ns/55ns
- **Test Condition:** 400V, 30A, 5Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.7V @ 15V, 30A
- **Voltage:** 600 V