Part Number: APT2X30DQ60J Manufacturer: Microchip Technology Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/apt2x30dq60j RFQ URL: https://distyparts.com/product/apt2x30dq60j#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/03/02/8103021-APT60DF60HJ-ND.jpg Summary: APT2X30DQ60J is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Microchip Technology and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: APT2X30DQ60J is a diodes - rectifiers - arrays from Microchip Technology. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 25 A @ 600 V Diode Configuration: 2 Independent Mounting Type: Chassis Mount Reverse Recovery Time (trr): 105 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: ISOTOP庐 Technology: Standard Voltage: 2.2 V @ 30 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/microchip-technology Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/apt2x30dq60j