# APT25GN120SG/TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APT25GN120SG/TR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apt25gn120sg-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apt25gn120sg-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 67 A
- **Gate Charge:** 155 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 272 W
- **Supplier Device Package:** D3PAK
- **Switching Energy:** -, 2.15J (off)
- **Td (on:** 22ns/280ns
- **Test Condition:** 800V, 25A, 1Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 25A
- **Voltage:** 1200 V