# APT1608ZGC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APT1608ZGC
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apt1608zgc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apt1608zgc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/75/4-/11/754-1126-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 0.75mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.20mm x 0.80mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 400mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 0.80mm W
- **Supplier Device Package:** Chip LED
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 3.3V