# APT1608LSECK/J4-PRV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APT1608LSECK/J4-PRV
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apt1608lseck-j4-prv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apt1608lseck-j4-prv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Orange
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 2mA
- **Height (Max):** 0.75mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.10mm x 0.80mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 50mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 0.80mm W
- **Supplier Device Package:** 2-SMD
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 1.8V