# APSD00060545102M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APSD00060545102M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apsd00060545102m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apsd00060545102m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30mA
- **DC Resistance (DCR):** 10Ohm Max
- **Height:** 0.193" (4.90mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
- **Tolerance:** ±20%