# APSC001011406R8T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APSC001011406R8T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apsc001011406r8t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apsc001011406r8t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A
- **DC Resistance (DCR):** 31mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
- **Tolerance:** ±30%