# APSC000808462R5MP0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APSC000808462R5MP0
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apsc000808462r5mp0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apsc000808462r5mp0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A
- **Current Rating (Amps):** 2.17 A
- **DC Resistance (DCR):** 33mOhm Max
- **Height:** 0.181" (4.60mm)
- **Inductance:** 2.5 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
- **Tolerance:** ±20%