# APSC000505205R6TS0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APSC000505205R6TS0
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apsc000505205r6ts0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apsc000505205r6ts0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 800mA
- **DC Resistance (DCR):** 170mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 5.6 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
- **Tolerance:** ±30%