# APSC00050520100MS0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APSC00050520100MS0
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apsc00050520100ms0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apsc00050520100ms0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 610mA
- **DC Resistance (DCR):** 280mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
- **Tolerance:** ±20%