# APSC000404181R5TS0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APSC000404181R5TS0
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apsc000404181r5ts0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apsc000404181r5ts0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.25A
- **DC Resistance (DCR):** 52mOhm Max
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1616
- **Tolerance:** ±30%