# APS26-LP175255-800mAh
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APS26-LP175255-800mAh
- **Manufacturer:** AUTEC POWER SYSTEMS
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Packs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aps26-lp175255-800mah
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aps26-lp175255-800mah#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacity:** 750mAh
- **Number of Cells:** 5
- **Rechargeability:** Yes
- **Size:** 10.04" L x 0.57" W x 1.99" H (255.0mm x 14.5mm x 50.5mm)
- **Termination Style:** Wire Leads with Connector
- **Voltage:** 18.5 V