# APS-LIR485265-500mAh
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APS-LIR485265-500mAh
- **Manufacturer:** AUTEC POWER SYSTEMS
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aps-lir485265-500mah
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aps-lir485265-500mah#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium-Ion
- **Capacity:** 480mAh
- **Size:** 1.04" L x 0.69" W x 1.91" H (26.5mm x 17.5mm x 48.5mm)
- **Voltage:** 7.7 V