# APR58-UL-500MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APR58-UL-500MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apr58-ul-500ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apr58-ul-500ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus, UL248-1
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Dark Blue
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **Fuse Type:** Automotive
- **Melting I²t:** 0.3
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)
- **Voltage Rating:** 58 V