# APR-UL-20A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APR-UL-20A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apr-ul-20a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apr-ul-20a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ISO8820-3, SAE-J1284, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Yellow
- **Current Rating (Amps):** 20 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm)
- **Voltage Rating:** 32 V