# APR-AF-20A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APR-AF-20A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apr-af-20a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apr-af-20a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Current Rating (Amps):** 20 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.756" L x 0.201" W x 0.476" H (19.20mm x 5.10mm x 12.10mm)
- **Voltage Rating:** 32 V