# APMI00100750R10M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APMI00100750R10M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apmi00100750r10m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apmi00100750r10m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 70A
- **Current Rating (Amps):** 31 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.39mOhm
- **Height:** 0.195" (4.96mm)
- **Inductance:** 100 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%