# APHHS1005LQBC/D-V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APHHS1005LQBC/D-V
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aphhs1005lqbc-d-v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aphhs1005lqbc-d-v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/75/4-/21/754-2121-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Configuration:** Independent
- **Current:** 2mA
- **Height (Max):** 0.60mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 0.80mm x 0.50mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 15mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.00mm L x 0.50mm W
- **Supplier Device Package:** 2-SMD
- **Viewing Angle:** 140°
- **Voltage:** 2.65V