# APHB1608SGNC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APHB1608SGNC
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aphb1608sgnc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aphb1608sgnc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/75/4-/21/754-2165-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green, Orange
- **Configuration:** Independent
- **Current:** 20mA Green, 20mA Orange
- **Height (Max):** 0.65mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.60mm x 0.80mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 15mcd Green, 10mcd Orange
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 0.80mm W
- **Supplier Device Package:** 4-SMD
- **Viewing Angle:** 130°
- **Voltage:** 2.2V Green, 2.05V Orange